10 GRUNDE TIL AT BLIVE DUF-KLUB

Der er mange grunde til at blive foreningsopbygget - både for barnet, klubben og DFS på landsplan

Organiseringen er en forudsætning for, at DFS på landsplan kan modtage støtte fra tipsmidlerne - ligesom den lokale organisering er en forudsætning for at kunne modtage støtte fra kommunen jf. folkeoplysningsloven (herunder lokaletilskud, tilskud til kurser osv.) - og så er det rart, at der altid er god hjælp hente. Fx er der skabeloner til brug til referater og regnskab, så det er let at lave. I kan også altid få hjælp fra jeres konsulent og landskontoret.

 1. ØKONOMI & MISSION
  DUF-klubber sikrer landskassen i DFS ca. 1.000 kr. pr medlem - og 10.000 kr. ekstra, hvis I er mindst 10 medlemmer under 30 år. Penge, der bl.a. kanaliseres tilbage til jer via konsulenter, der ikke kunne ansættes i nær samme grad uden tilskuddet fra DUF. Selvom I måske ikke skulle have så meget brug for konsulenthjælp, så arbejder de i områder, hvor de har. Så I støtter med konkret mission i Danmark!
   
 2. RABAT PÅ MATERIALER
  DUF-klubber får rigtig god rabat på vores materialer. Det betyder også noget, hvis I fx skal have en serie af vores fantastiske frø-bøger.
   
 3. RABAT PÅ EVIGGLAD
  I får 40 % rabat på besøg af Evigglad til fx klubfester eller fremstød, hvor I kan promovere klubben - eller bare lave en fest. DUF-klubber får desuden gratis konsulenten med ud.
   
 4. HJÆLP IFT. BANK OG KOMMUNE
  Er I tilsluttet DUF, vil både vi og DUF hjælpe, hvis I fx oplever udfordringer med kommunen, der ikke vil give aktivitetsstøtte eller lokaletilskud.
   
 5. UNDERVISNING OG KURSER
  Gratis undervisning fra konsulent til fx gudstjeneste eller mindre kurser. DFS-klubber og kunder i DFS betaler for disse ydelser.
   
 6. ÅRLIG LODTRÆKNING
  I er med i lodtrækningen om en tur i en forlystelsespark for alle klubbens børn og ledere - eller et gratis besøg af Evigglad.
   
 7. GODE STØTTEMULIGHEDER
  Som DUF-klub kan I søge støtte til jeres lokale behov i DUF's lokalforeningspulje eller i DUF's Initiativstøtte, hvis I har en go' idé. I kan også søge DFS' Aktivitetsfond.
   
 8. DEMOKRATI
  Medlemmerne får indflydelse på deres egen forening, lærer demokrati fra bunden og får adgang til både aktiviteter og det demokratiske forum. Det kan være svært at forholde sig til på forhånd - men er I først i gang, så vil I opleve, at det er rigtig godt for børnene og at det giver supergod mening!
   
 9. FÅ MERE INDFLYDELSE
  Børnerådet kan stille personer op til kredsbestyrelsen i jeres område - og på den måde få indflydelse på fx lejre og andet, der sker. Det er kredsbestyrelser, der indstiller kandidater til landsudvalget, så der er gode muligheder for at påvirke DFS i jeres retning.
   
 10. I FÅR PENGE TIL KLUBBEN
  Og så er der selvfølgelig det, at I selv beholder kontingentindbetalingerne til sjove aktiviteter i klubben eller indkøb af nye undervisningsmaterialer.

DUF-reglerne er ikke svære for Anne Mette

Anne Mette Bjærre Jakobsen er en af de ledere i DFS, som har formidlet evangeliet til børnene i rigtig mange år. OVer 40 år er det blevet til, og hun agter ikke at slippe det foreløbig. I 2022 blev Anne Mette kåret til årets ildsjæl af Billund Y’s Men’s Club.

De er to faste ledere, som står for børneklubben i Vorbasse, der bærer navnet "Børnekredsen". Anne Mette står for formidling af bibelteksterne og er DUF-kontakt, og den anden leder har ansvaret for det kreative. Derudover er der flere, der er løsere tilknyttet.

Et kald at være leder
- Jeg vil sige, at det er min kald at være klubleder. Det giver mig energi at komme i børneklubben og mærke den åbenhed, der er for evangeliet, fortæller Anne Mette, der i mange år har arbejdet som lærer.

- Vi bliver ved med at have Børnekredsen, så længe der er børn, som kommer og hører Guds ord, siger Anne Mette, der også er kasserer i børnekredsen og dermed står for alt det administrative, som følger med det at være en DUF-klub.

Vigtigt med DUF
Børnekredsen i Vorbasse blev tilsluttet DUF, lige så snart det kunne lade sig gøre.

- Det betyder noget, at børnene får indflydelse. Det er også vigtigt, at DFS får tilskud til arbejdet, understreger Anne Mette, der ikke synes, at det er svært at være kasserer.

- Jeg er som lærer vant til at sætte mig ind i regler, så det er ikke svært for mig at få sat børnerådsmøder og årsfest i programmet, udfylde regnskab og de andre ting, der følger med at være en DUF-klub.